MANDRAGE - rozhovor z 23.9.2009

21. července 2011 v 19:23 | Mali |  Rozhovory
Plzeňstí rockeři Mandrage letos vydají svůj již druhý studiový počin, jehož první předzvěstí je singl "Hledá se žena", k němuž byl rovnou natočen i klip. Nejen o tom, co se změnilo po dvou letech od vydávní debutu "Přišli jsme si pro vaše děti", se můžete dočíst níže.

Jak se momentálně máte a co se zrovna děje v Mandrage?
Víťa: Máme se skvěle, díky za optání. Jelikož budeme vydávat novou desku, probíhá takový ten klasický šrumec kolem, ale to hlavní teprve přijde. Už se těšíme až deska vyjde - bude to pecka!Chystáte novou desku a v klipu k pilotnímu singlu "Hledá se žena" jste k vidění ve společenských oblecích, Coopi dokonce se slušivou čepičkou. Změna image proběhla jenom kvůli tomu klipu nebo se týká Mandrage natvrvalo?
Mates: Natrvalo zní jako na hodně hodně dlouho, tak to asi snad ne. Nikdo neví co bude, ale momentálně jsme měli nutkavou potřebu se nějak odlišit. V různých variacích těhle oblečků hrajeme i většinu koncertů. Bez make-upu není rock´n´roll - to neznáš? (smích)


Hodláte s novou deskou rozšířit svůj záběr také na publikum, kterému již není "náct" nebo zůstane vše při starém? Neunavuje vás někdy, že vás většina lidí má za punkrock pro středoškoláky ? Co pro vás s odstupem dvou let vůbec znamená vaše debutová deska "Přišli jsme si pro Vaše děti"?
Bolan: Spousta otázek v jedné. Takže začneme od konce. První deska, byl to náš první krok do neznáma. Spousta lidí na to mělo nějaký názor, ale nám to bylo jedno. První desku jsem neslyšel od tý doby co jsem ji nahrál, ale určitě bychom udělali spoustu věcí jinak. Znamenala pro nás zmatený vstup do show-businessu - nedůvěru mediálního světa přijmout někoho nového jiného - nedůvěru klubového světa přijmout komerční hrůzu - nedůvěru kritiků - zaškatulkování do sorty kapel, které nemusíme - probuzení v hromadě hnoje - vyčištění - odbahnění - zocelení - stmelení a následně nahrání nové desky, o které jsme bez mrknutí oka přesvědčeni, že je fakt skvělá. Tímto jsem snad odpověděl i na zbytek otázek - za punk rock jsme se nikdy nepovažovali a nikdy jsme nic takového nehráli. To, že se jedna z našich písní jmenuje "Punk Rock Song" byla pouze sranda. Vždycky jsme byli především rocková kapela a novou deskou to hodláme potvrdit. Punk rock pro středoškoláky přenecháme jiným expertům. Nová deska bude ne krok, ale skok k opravdovosti. Pokud bude někdo o nás po poslechu nové desky pochybovat, tak si sedí na uších. Zní to asi dost sebestředně, ale je to jenom tím, že jsme z nového matroše opravdu nadšení.


Před rokem jste jako předkapela absolvovali turné "Best Of 20 let" s Wanastovkama, sám jsem vás takto viděl v Brně a měli jste velký úspěch. Reagovalo i na ostatních místech publikum stejně vřele? Jak to turné hodnotíte?
Coopi: Byly to pro nás zatím největší koncerty, které jsme hráli a odjet turné s Wanastovkama bylo jako splnění jednoho snu. Publikum bylo skvělé všude, pouze u nás doma v Plzni to bylo nějaké kyselejší, ale doma nejsi nikdy prorokem. Pamatuji si, že jsme pak o tom mluvili s Katkou Knechtovou, která nás utěšovala, že měla stejné zkušenosti s jejím domovským Prešovem.


Plánujete opět jet šňůru s někým jako předskokani nebo už hodláte mít vlastní tour s vlastními předskokany? Prozraďte vše, co můžete ;)
Víťa: To se uvidí. Moc bychom si přáli své vlastní turné, ale vše záleží na tom, jak bude deska úspěšná. Pokud si desku nikdo nekoupí, nemůžeme plánovat turné.


A zpět k nové desce! Na co všechno se můžeme těšit? Dojde k nějakému překvapení, experimentům (ať už samply/jiné nástroje, než které běžně používáte /jiný typ skladeb než klasická písňová forma)?
Bolan: Základním tvořícím kamenem pro novou placku byly texty a jsou skutečně vyšperkované. Když někdo zpívá anglicky, dá se z toho ještě nějak vysekat, ale česky zpívající kapela bez dobrých textů je ztracená. Jsme moc hrdí na to co jsme na nové desce vytvořili a hudebně z nás producent Pavel Karlík vydojil, co se dalo - jeho práce na desce není zanedbatelná. Jak jsi už určitě slyšel, použili jsme smyčcové nástroje v "Hledá se žena", ale to není vše, deska je hudebně velmi pestrá. Máme tam i Hammondky, DJské scratche, ale základ je vždy samozřejmě postaven na kytarách.
Mates: Nechceme se chvástat, ale bude to nejlepší rocková deska co tu za poslední dobu vznikla. (smích)
Bolan: Jsou tam skutečně luxusní kousky, některé i pro Mandrage zdánlivě atypické. Nech se překvapit a hlavně: čistou hlavu a předsudky stranou.


"Hledá se žena" je poměrně přímočarý song s hitovým potenciálem, jak si bude stát v porovnání s ostatními skladbami na vaší nové desce, budete např. točit ještě nějaký další klip?
Bolan: Singl "Hledá se žena" bude jedna z nejhorších skladeb na desce. Jak jsi správně naznačil jde o jasně strukturovanou píseň se sloganem a tahem na branku. Ale to už tak u těch singlů bývá, že člověk si na desce najde spousta jiných favoritů, které nemají hitový potenciál, vypadají nenápadně, ale pak se z nich vyklubou klenoty. "Hledá se žena" je skvělá píseň, ale po tom, co jsem slyšel nějaké rough mixy ostatních písní jako celek, jsem si sedl na zadek. První deska proti tomu bude jako garážové demo středoškolské čurdy.
Coopi: Druhý klip snad ano, když se chytne první, může být i druhý. V opačném případě Bůh s námi...
Mandrage promo nr. 3, 2009

Letošní koncertní sezóna v Čechách byla nabitá a na vašich stránkách je opravdu spousta vystoupení zahraničních kapel, které jste označili za "zajímavé". Byli jste aspoň na některých/chystáte se ještě na nějaké?
Mates: Byli jsme na hodně koncertech. Bolan jede ve starobinci, takže se mu nejvíce líbili The Stooges a Mötley Crüe. Mě s Víťou zase nadchli Arctic Monkeys a Hadouken na festivalu Rock For People a samozřejmě pražský koncert The Cure.
Bolan: Na hodně koncertů, které bychom rádi viděli, jsme se také díky kapelovým aktivitám vůbec nedostali. Já jsem takhle propálil třeba Faith No More, Motörhead a ZZ Top.


A ještě jedna otázka týkající se vašich stránek. Už minimálně rok máte na svých webovkách pořád to samé "info o sobě", a to i včetně skupin, které momentálně posloucháte. Nemáte čas aktualizovat nebo nemáte čas poslouchat nové desky/nemáte nové desky (interprety), které byste poslouchali?
Víťa: Jo jo, jsme na tohle trochu břídilové. Nesnášíme výdobytky moderní doby a všechny tyhle pitominy jako ICQ, MySpace, Facebook apod., ale nějakej update by to asi chtělo a už na tom koneckonců makáme.


Máte nějaký speciální vzkaz výhradně pro čtenáře MusicZone.cz?
Bolan: Včera jsem viděl dost slušnej horror "Martyrs". Takže kdo je fanda do horrorů, jděte do toho, ale slabším povahám bych to důrazně nedoporučil. Je to opravdu hodně drsný.


Díky za rozhovor a přeji mnoho úspěchů.
Mandrage: My děkujeme a ať se daří.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama