MANDRAGE - rozhovor z 8.4.2010

21. července 2011 v 19:28 | Mali |  Rozhovory
Mandrage začínají své obrovské turné k úspěšnému albu Hledá se žena, a právě proto Kámoška navštívila kapelu a začla se vyptávat. Jak se Mandrage ve složení Víťa Starý, Pepa Bolan, Coopi a Mates Vorda těší na šňůru koncertů? A našla se už ta nebezpečná žena, mladá slečna? To vše a ještě něco víc tě čeká v rozhovoru s klukama, kteří kralují českým hitparádám, mají svůj styl a dostatek rozumu, aby jim sláva nestoupla jen tak do hlavy.
Mandrage

Kluci jsou jedním z nejlepších důkazů toho, že když se chce, tak to jde! Dneska kralují hitparádám..1) Ahoj kluci, troufám si tvrdit, že jméno Mandrage by před pár lety asi těžko zvedalo ze židlí tolik lidí, jako je tomu po vydání desky Hledá se žena. Stojí podle vašeho názoru aktuální úspěch na letech těžké dřiny, jednom hitu, štěstí nebo zkrátka tom, že zaplňujete mezeru na české hudební scéně?
Bolan: Myslím si, že je to kombinace všeho dohromady. Spojení jakéhosi mnohoúhelníku, který musí fungovat jako celek. Bez těžké dřiny by to nikdy nešlo, hit v rádiu je pro kapelu pozitivní skok kupředu, ke všemu ti musí dopomoci trochu toho štestí a zaplnit mezeru na české hudební scéně není nic složitého, vzhledem k situaci, která v českém showbyznysu panuje a nových kapel, které jsou vidět, je zde bohužel jako šafránu.


2) Když si pročítám historii kapely, bylo to docela divoké. Existoval moment, kdy jste to chtěli opravdu vzdát, třeba i v aktuálním složení? Asi není vždy snadné hledat motivaci.
Mates: Na začátku zafungovala ta kombinace dřiny a štěstí, se kterou jsme se dostali k major labelu hned po natočení prvního demáče, takže okamžik vyhoření nestačil ani nastat. Na tuzemské poměry jsme docílili určitého úspěchu poměrně brzy, což nám nemůžou někteří hudební kritici dodnes odpustit. Já mám na to takový názor, že pokud přijde šance, člověk by ji měl chytnout za pačesy hned na první metě, protože druhá už taky nemusí nikdy přijít. My jsme té šance využili a zatím jde všechno směrem nahoru, takže vzdát to ? Nikdy !!!


3) Dokážete nějak specifikovat cílovou skupinu Mandrage? V poslední době se u novějších alb či kapel rozjel trend přesného cílení a oslovení konkrétní skupiny posluchačů.
Bolan: Cílení na určitou skupinu je spíš záležitostí krátkodobých komerčních projektů, né kapel. A už vůbec ne Mandrage. Samozřejmě vzhledem k věku máme spíše mladší fans, což je naprosto přirozené, ale to ještě neznamená, že se s tím hodláme smířit. Všechno musí jít ale postupně a přirozenou cestou. Čím budeme starší, tím starší naši fanoušci budou. Pokud bude kapela schopná udržet stále vrůstající tendenci, pak s námi budou fans stárnout a na ně se budou zase nabalovat ty mladší. Byli bychom sami proti sobě, kdybychom se chtěli cíleně zalíbit pouze určitému spektru lidí.


4) Když vynechám jednoho člena Mandrage, tak jste velmi mladí. Teď už jsou asi obavy rodičů pryč, ale jak reagovali ve vašich začátcích? Podporovali vás?
Mates: Naši rodiče (Víťa a Mates) měli a vlastně stále ještě mají svoji kapelu, takže nám v tomto ohledu vždy vycházeli vstříc. Pamatuji si ale když s námi začal hrát Pepa Bolan, tak jsme začali jezdit koncertovat i mimo naši domovskou Plzeň a to mu vždycky večer volali jestli jsme v pořádku apod. Takový ten klasický rodičovský strach.


5) Máte i nějaké zahraniční ambice, například s další deskou? Váš styl by určitě nebyl cizí ani posluchačům mimo hranice ČR.
Bolan: Zahrát si v zahraničí je vždy příjemné a je to spojeno s určitým dobrodružstvím a cestovními radovánky. Nějaké speciální ambice na zahraniční trh si ale neděláme. Za prvé jsme česky zpívající kapela a nadále na tom nehodláme nic měnit a za druhé je třeba být trochu soudný. V zahraničí je tak obrovská konkurence fantastických kapel, které se nikdy nikam nedostanou, že by bylo pošetilé si myslet, že nějací Mandrage by mohli zafungovat. Naše angličtina není na takové úrovni, abychom si troufli tamnější domorodce přesvědčit o tom, že jsme lepší než jejich rodné kapely, to je absolutní nesmysl. Spousta i německých velmi dobrých kapel nikdy nebude mít šanci prorazit dál právě díky nedokonalému přízvuku, který pro rodilého angličana může znít směšně. Neříkám, že česká kapela nemůže mít šanci prorazit v zahraničí, Sportka se dá taky vyhrát. Bylo tu pár, které měli nakročeno, ale v nějakém obecně širokém měřítku se to ještě nikomu nepodařilo. Je to podobné, jako kdyby se Číňan rozhodl naučit česky a myslel si, že tady udělá hudební kariéru.


6) Chcete skupině i do budoucna zanechat image "usmrkanců" z Plzně? Mají fanoušci počítat s nějakým zásadním obratem, který s rostoucí popularitou plánujete?
Bolan: Nevím nic o tom, že bychom měli image usmrkanců z Plzně, ale pokud to tak je, tak se s tím nedá nic dělat (ha-ha). Jak už jsem říkal, čím bude kapela starší, tím širší spektrum fans by měla oslovovat a já doufám, že to tak bude.


7) Momentálně jedete velkou šňůru koncertů k novému albu a podle rozpisu koncertů se zdá, že se tenhle rok nezastavíte. Jak se na celou tour těšíte? Objevily se už nějaké obavy z případného pohoření či nezájmu publika?
Coopi: Je pravda, že letos to bude skutečně náročné, ale na koncerty se těšíme vždycky. Každý koncert je něčím jiný, specifický. Může se samozřejmě stát, že někde nepřijde tolik lidí, kolik bychom očekávali, ale vzhledem k tomu, co jsme letos už odehráli, se nebojím. Kvantita fans stále kulminuje a letos se nám zatím žádný radikální průser s návštěvností nestal. Ale co není, může být. Už se nám v minulosti stalo, že jsme hráli koncert pro 600 lidí a o 50 km dál jich druhý den přišlo pouhých 60.


8 ) Přece jenom je Kámoška server pro holky, takže by bylo trošku divné, kdybych se nezeptala. Jak jste na tom s hledáním ženy? Nějaké vážná známosti? Co groupies?
Víťa: No stále hledáme hledáme (ha-ha). Tak jak stále nové a nové holky přicházejí, tak stále nové a nové odcházejí. To je koloběh života. Někdo z nás je už zadaný, někdo jěště ne a někdo už zase ne. Až jí najdeme, dáme vědět jo, ha-ha. A groupies, ty jsou obvykle přítulné, ale IQ dementního tučňáka.


9) Mockrát vám děkuji za rozhovor, přeji hodně úspěchu a pokud chcete závěrem něco sdělit čtenářkám Kámošky, je to vaše!
FUCK TREND!
FUCK MODE!
FUCK STYLE!
MANDRAGE! 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama