MANDRAGE: rozhovor z 25.2.2014

25. února 2014 v 19:33 | Mali |  Rozhovory
O tom, jaké turné bude a jak probíhaly přípravy, vypráví v rozhovoru bubeník Mates Vorda a klávesista Franta Bořík. Dozvíte se však i to, zda je Plzeň pro mladé muzikanty inspirativní a proč.


Vaše turné startuje v Plzni, to jistě není náhoda…
Mates: Náhoda to není. Záměrně jsme pro start turné zvolili naše domovské město, nejen proto, abychom si ulehčili přípravy, ale hlavně proto, že v Plzni máme většinu našich přátel a můžeme využít jejich feedback, tedy ohlasy, nápady a připomínky, pro zdokonalení dalších koncertů z tour. Nicméně hrát v domovském městě je nejtěžší bod z celého turné, takže si to aspoň odbudeme na začátku…

Více v celém článku!Turné se jmenuje Siluety a doprovází vaše stejnojmenné album, které jste vydali loni. Jak jste s ním s odstupem času spokojeni a jaké jsou ohlasy fanoušků?
Mates: My s ním spokojeni jsme, dokonce se pozdává jako krok vpřed i většině kritiků, ale ohlasy fanoušků si budeme moci vychutnat nejvíc až na samotném turné. Jsem na to zvědav, jak budou na nové písně reagovat.Proč jste si vybrali pro plzeňské zahájení svého tour právě Peklo? Tento kulturní dům není zrovna v dobrém technickém stavu a vy jste ohlásili velkou audiovizuální show. Může Peklo vyhovět vašim požadavkům?
Mates: V Plzni nám tak trochu chybí úplně ideální prostor pro pořádání větších koncertů. Jsou tu skvělé prostory pro menší klubové hraní a je tu i kde hrát, pokud se jmenujete Lucie, ale nic mezi tím už tu není. Teda kromě Pekla. To, ač ve stavu ne zrovna mladickém, velikostí a svým umístěním v centru vyhovuje skvěle.A můžete několik dnů před zahájením turné prozradit, na co všechno se vaši fanoušci v jeho rámci mohou těšit?
Mates: Mohou se těšit na dvacetipísňový playlist, na celou desku Siluety, na velkolepou světelnou show, je toho určitě dost a zkrátka to bude super.Jak probíhají přípravy?
Franta: Hekticky. Po dlouhý době se zase scházíme ve zkušebně častěji než v hospodě, náš bubeník Mates jezdí obden do Brna. Kreslí tam projekce a pak je v Praze sestříhává. Já zase objel všechny štace turné s dodávkou plnou plakátů, Coopi (pozn. redakce: bubeník Michal Faitl) postavil superpočítač - to teda jako fakt - a Pepa řeší kostýmy s paní která je jen tak tak stíhá šít, zvukaři čistí uši, osvětlovač slzí, peníze mizí… Všechno tohle je ještě mnohem zábavnější, protože všechny nemandrageovský kapely a projekty, v nichž tak porůznu hrajeme, jely v lednu a únoru také svoje turné a svoje koncerty. Nudou netrpíme.Na turné vyrážíte zhruba po třech letech, v roce 2011 jste absolvovali šňůru ke svým desátým narozeninám. Na vašem facebooku o přípravách pravidelně informujete, psali jste, že jste pořídili 23 tisíc plakátů, že dva měsíce před koncertem v Ostravě byla vyprodána polovina vstupenek, že vaše vystoupení v pražském SaSaZu bude největším koncertem v historii kapely?
Franta: No, jenom malinká oprava - turné k deseti letům kapely jsme jeli v roce 2010, v roce 2011 jsme jeli dvě zhusta vyprodaná a poměrně náročná tour k desce Moje krevní skupina. Siluety tour je vskutku nejen naším největším turné, ale nejspíš i největším podnikem celkově. A rozhodně taky naším nejdražším. Pokud vím, současná situace nasvědčuje tomu, že techniku povezou dvě dodávky a jeden kamion, na každej koncert přijede minimálně dvacet lidí (včetně nás teda), který to budou mít všechno na starost. Očekávám, že celé pódium se bude stavět, zapojovat a připravovat třeba šest až osm hodin. No prostě se to s naším posledním tour vůbec nedá srovnat a už vůbec se to nedá srovnat s turné k deseti letům Mandrage.Historka o tom, jak kapelu založili v roce 2001 Mates Vorda a Víťa Starý tak, že tátům zahráli na oslavě plzeňské skupiny Mediterian, v níž jejich tátové hrají, se dostala i na wikipedii. Zajímalo by mě, jak jste vnímali prostředí, v němž jste vyrůstali, a zda je podle vás Plzeň muzikantsky inspirativní a proč.
Mates: Plzeň určitě inspirativní je. Rozhodně za to můžou například kluby Divadlo pod lampou a Anděl music bar, které si zvou opravdu zajímavá jména klubové scény. Tyhle koncerty jsou pak inspirací pro nové kapely. V těchto klubech jsme, co se týče muziky, opravdu vyrostli, a kapely, které jsme v nich slyšely, nás inspirovaly k hraní a skládání písní. Tátové nás podporovali, jezdili s námi na koncerty, zvučili a byli nám velkou oporou právě v začátcích, kdy jsme my, jakožto děcka, v klubech neměli vlastně co dělat. Hudební a divadelní prostředí nám, podle mě, dalo dobré zázemí pro začátek. Díky za to.A měli tátové muzikanti ve vašich začátcích v kapele nějaký poradní hlas?
Mates: Poradní hlas asi měli, například když jsme něco nahráli nebo jsme odehráli koncert, rodiče vždycky všechno komentovali a pro nás jejich názory byly a stále jsou hodně důležité. Když uděláme novou desku nebo když připravíme nové koncerty, názor rodičů nesmí chybět. Rodiče chybět nebudou ani v sobotu 1. března v Pekle.Máte dvě nominace na ceny Žebřík, nominováni jste v kategoriích Skupina roku a Skladba roku. Co tomu říkáte a přijdete 15. března na slavnostní vyhlášení?
Mates: Přijdeme určitě a jsme moc rádi. Děkujeme. Na Žebříku budu hrát jako DJ na afterparty, věřím, že to bude skvělý večírek. Těším se.


------------------------------------------------------------
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama