Historie

Historie kapely Mandrage

22. července 2011 v 17:03 | Mali
2001
V tomto roce proběhla oslava kapely Mediterian, jejímiž členy byli a dodnes jsou pan Miloslav Starý (otec Víti) a pan Vlastimil Vorda (otec Matyáše). Rozhodli se, že by mohli kluci zahrát nějaké společné písničky, a tak se taky stalo. Tím vzniklo jejich kapelové duo ve složení Víťa (zpěv a kytara) a Mates (bicí).

2002-2003
Do kapely přibyl jejich kamarád, který ovládal klávesy a harmoniku, ale po čase s tím praštil. Kluci si skládali vlastní písně a vystupovali na prvních koncertech. Také se zúčastnili amatérské soutěže Můza v Plzni, kde nepostoupili, ale Mates dostal speciální cenu za nejmladšího a nejlepšího bubeníka soutěže. Na této akci se potkali s Pepou Bolanem, který tou dobou hrál v místní kapele Velvet Ecstasy a s Coopim, který hrál společně s kamarádem OrGem (=Tuzex, a dalšími) v kapele Pornocowboys. Padli si do oka a odehráli spolu několik koncertů.

zleva: Víťa, klávesista (NE František), Mates

2004
Do kapely Mandrage v obsazení Víťa (zpěv, kytara), Mates (bicí) a Coopi (baskytara) se nakonec přidal i Bolan (druhý zpěv, kytara) a kapela byla kompletní. (Později přibrali i Františka:)..)

2005
Kluci hráli staré a skládali nové písničky, které později nahráli na demo ,,Říkala, že jí trápí cosi". Demo Bolan rozeslal po různých vydávacích firmách a nezbývalo než čekat, jestli nějakou zaujmou.

2006
Tou dobou zavolal umělecký řiditel firmy Universal Music Matesovi, že by si je rád poslechl a později Mandrage uzavřeli smlouvu ( s UM) a začali pracovat na první desce.

2007-2008
V r. 2007 vydali CD ,,Přišli jsme si pro vaše děti", jehož producentem je M. Ledvina. Na svět se dostal nový klip k písničce Kapky proti slzám. Mandrage byli nominováni na nováčka roku v Cenách Anděl a v Cenách Óčka. Vystupovali jako support na turné kapely Peha.
V r. 2008 natočili 2. klip k písni Punkrock song (z CD PJSPVD), a vystupovali jako support na turné kapely Wanastowi vjecy.
Kluci skládali nové písničky a nejspíš neměli ponětí, že jim jednoho dne pomůžou k úspěchu.

2009
Mandrage vydali 2. CD ,,Hledá se žena" (producent P. Karlík) se stejnojmenným hitem (3.klip - Hledá se žena), který v následujícím roce zabírá přední příčky hitparád. Stali se vítězi kapely roku v kategorii Rock na hudebních Cenách Óčka. Vystupovali v přímém přenosu TV show Pretty Woman, ve které se "postavili" playbacku a písničku zahráli v prohozené sestavě.
Do kapely se neoficiálně přidal František Bořík, klávesák.2010
Vznikl 4. klip kapely k písni Už mě víckrát neuvidíš (2. klip z CD HSŽ). Mandrage se vydali na své 1. větší turné Hledá se žena Tour se zajímavým projektem. Na každém z deseti koncertů se přihlásila spousta žen a dívek, pro které se později na www.mandrage.cz hlasovalo, z každého vyhrála jedna žena (dívka), která postoupila do finále. Na webovkách hlasovalo přes 100 000 uživatelů a Mandrage byli nejvyhledávanějším interpretem. Celou soutěž vyhrála slečna, která strávila s kapelou víkend nabitý koncerty. Ostatní vyhrály věcné ceny jako CDčka, placky, trička a další věci Mandrage.
Vystupovali jako support na turné Divokej Bill a byli jednou z nejvíce koncertujících kapel.
S písní Hledá se žena byli nominováni na Cenách Anděl a stali se vítězi kapela roku na Purum - Hudebních Cenách Óčka a vítězi nováček roku ve slovenských Cenách Musiq1.

2011
K výročí 10ti let od založení kapely se vydávají na turné ,,Tour 10 let Mandrage" po Česku, Slovensku, Německu a Anglii s anglickou kapelkou The First.
Do rádií vešel 1. singl z CD ,,Moje krevní skupina" - ,,Františkovy lázně", který Mandrage pojali jinak než doposud a přidali více elektroniky a efektů.. Dne 11. října poprvé v rádiích hrála písnička ,,Šrouby a matice", později se objevil i klip.
Na podzim (27.11.) vyšlo nové, již 3.CD ,,Moje krevní skupina" (producent L. Mikuška), jehož booklet je v 3D (limitovaná edice).
Mandrage také byli nominováni v několika kategoriích PURUM - HCO (Hudební ceny Óčka). Vyhráli v kategorii ROCK.
Poprvé se uskutečnil FANS DAY, v Brně. Fanoušci a fanynky si jako první poslechli novou desku a dokonce si s klukama mohli i zahrát jejich pecky.


2012
S písničkou Šrouby a matice "slavíme" úspěchy v hitparádách.
Od března do dubna proběhlo velké turné k desce MOJE KREVNÍ SKUPINA, které stálo opravdu za to. Jako support vystoupil DJ Friky (kamarád kluků), show byla obohacena o skvělé světelné efekty nebo o nafukovací balony. V průběhu turné se dala koupit Mandrage trička.
V cenách Anděl obsadili s písní Šrouby a matice 2. místo v kategorii skladba roku a 1. místo v kategorii skupina roku.
V anketě Žebřík se songem Šrouby a matice obsadili 1. místo v kategorii skladba roku a 2. místo v kategorii skupina roku.
Také proběhl dne 12.4. Křest desky, kde Mandrage získali ocenění Zlatá deska za prodej alba.
Na začátku května představili nový klip k písni Mechanik a přes léto se objevili na většině velkých festivalů.
V září vystupovali na jednodenních "festivalech" T-music Back to school.
V anketě Český Slavík Mattoni se umístili na krásném 4. místě jako skupina roku, 3. místo jim uniklo pouze o 102 hlasů.
Od října proběhlo podzimní turné MOJE KREVNÍ SKUPINA part II., support jim dělala futu-rollová skupina A Banquet.

2013
V Hudebních cenách Očka se Mandrage umístili na 2. místě v kategorii Skupina roku. Dále obsadili 1. příčku v kategorii Skupina roku a 3. s písní Šrouby a matice v Hudebních cenách Evropy 2.
Po čtyřměsíční pauze zahráli kluci na většině Majálesů a na různých festivalech, na které přišli s novinkou Na dlani, která se stala pilotním singlem připravovaného alba. To vyšlo 8.11. s názvem ,,Siluety", je již 4. v pořadí. (producent: Ecson Waldes v Biotech Studiu)
K písním Na dlani a Siluety byl natočen klip. V Siluetách se poprvé objevil i František, který doposud nebyl na žádných promo-fotkách ani v klipech..
Mandrage. | Zdroj: bandzone.cz
2014
Začátkem března Mandrage odstartovali turné k desce Siluety.
Představili nový klip k písni 'Tanči dokud můžeš', který byl natočen na koncertě v Plzni.
V anketě Žebřík 2013 vyhráli první místo v kategorii Skupina roku a druhé místo s písní Siluety.
V hudebních cenách Óčka vyhráli taktéž první místo v kategorii Skupina roku.
Dne 4.4. proběhl v Praze křest k již zmiňované desce.
___________________________________________
Více fotek ze začátků můžete najít tady!
Napsala: Mali
Zdroj některých informací: www.mandrage.cz
NEKOPÍROVAT!
 
 

Reklama